Sayfa Yükleniyor...

Fethiye de Turizm

BLOG22 Haziran 2020

Fethiye de Turizm

Fethiye de Turizm

Fethiye yöresi, Türkiye’de kıyı turizminin en fazla geliştiği İzmir-Antalya arasındaki kıyı şeridi üzerinde bulunmaktadır. Bu yörenin turizm açısından en önemli çekiciliği, yılın ortalama 7 ayında (mayıs-kasım devresi) denize girmeyi ve güneşlenmeyi mümkün kılan, uzun bir yaz kuraklığı görülen, güneşlenme süresi ortalama 9-11 saat, bağıl nem oranı % 50-60 arasında değişen Akdeniz iklimidir.

Ayıca Fethiye kıyıları, Ölüdeniz, Belceğiz, Kıdrak, Çalış, Günlük, Katrancı, İnlice ve Göcek gibi çok sayıdaki plajıyla da kıyı turizmine en uygun koşullara sahiptir. Rialı ve anslı kıyıların en tipik örneklerinin görüldüğü Fethiye Körfezi’nin batı kıyıları (Hamam Koyu, Çamlı Koy, Manastır Koyu, Sarsala Koyu, Boynuz Koyu), yat turizminin aradığı ideal ortamı sunmaktadır.

Kıyıya kadar inen orman örtüsüyle de bütünleşen, yapılaşmanın yoğunlaşmadığı bu kıyılarda birbirine yakın yarım daire şekilli koylar yatların demirlemesi için uygundur.

Fethiye yöresi, Saklıkent, Yakapark ve Kelebek Vadisi gibi ender doğa güzellikleri; tarihi kaya mezarları ve lahit mezarlar, Xanthos, Letoon, St. Nicolas Adası, Kayaköy, Tlos, Pınara, Cadianda ve Sidyma gibi ören yerleriyle doğa turizmi ve kültür turizmi açısından da büyük bir potansiyele sahip bulunmaktadır.

Zengin doğal ve kültürel turistik çekicikleri yanında, fazla bozulmamış doğası ve Dalaman Havaalanı’na yakın konumu, Fethiye çevresini turizm açısından çekici kılmaktadır.

Makalenin Devamı Buradan Okuyabilirsiniz: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/217186

Firma Ekle